Kamienny Dywan, płytki czy kostka brukowa?

Wymieniając te 3 rodzaje wykończenia nawierzchni z pewnością dla każdego z nas znane są zastosowania tych dwóch ostatnich. Natomiast pojęcie „kamienny dywan” pomimo 20 lat istnienia jest dla nas czymś nowym, nieznanym.

Czym jest więc kamienny dywan ?

Jest to system wykonywania nawierzchni wewnątrz budynków oraz na zewnątrz. Polega on na połączeniu kruszywa pochodzenia marmurowego, kwarcowego lub rzecznego z żywicą poliuretanową. Kamienie, które  dostępne są  w różnych barwach i rozmiarach, poddane precyzyjnej obróbce wraz z żywicą tworzą niezwykle oryginalną i atrakcyjna pod względem estetyki powierzchnie.

Czym się różni kamienny dywan od tradycyjnej płytki lub kostki brukowej.

Aspekty wizualne:

Kamienny dywan w przeciwieństwie płytki i kostki brukowej to przede wszystkim powierzchnia jednolita, bez spoinowa, tworzy wizualną taflę na wybranej powierzchni.  Dzięki dostępnej szerokiej gamie kruszywa o różnorodnej barwie i gramaturze możemy tworzyć przeróżne kombinacje i wzory, kształty oraz aranżacje. Realizacja wykonania nawierzchni typu kamienny dywan jest bardzo dokładna i precyzyjna ( do centymetra) w przeciwieństwie do kostki brukowej gdzie te wahania sięgają w przypadkach nawet do kliku centymetrów.
Jedynym ograniczeniem, jeżeli chodzi o design w przypadku nawierzchni w systemie kamiennego dywanu jest nasza wyobraźnia.

Właściwości:

Jeżeli chodzi o posiadane właściwości i ich korzyści to bezdyskusyjnie wygrywa kamienny dywan. Nawierzchnie wykonane w tym systemie są przede wszystkim mrozoodporne, nie przepuszczają wilgoci, mają właściwości antypoślizgowe oraz są ognioodporne, co jest bardzo pożądane w przypadku powierzchni komercyjnych. Kamienny dywan jest odporny na działanie wysokich temperatur powierzchnia nie nagrzewa się w przeciwieństwie do płytki czy kostki, która może osiągnąć nawet temp. 70°C.

Kolejnym ważnym atutem posadzek „kamienny dywan” są właściwości antyalergiczne – kamień oraz wchodząca w skład dywanu żywica, nie mają bardzo słabo przyciąga kurz, co wiąże się ze zminimalizowaniem występowania roztoczy i podobnych alergenów.

Kamienny dywan z uwagi na zastosowane materiały i technologie jest niezwykle trwały i odporny na ścieranie mechaniczne. Raz wykonany będzie cieszyć nasze oko przez wiele długich lat, nie tracąc na swoich właściwościach i wyglądzie. Kolory nie ulegną wyblaknięciu, powierzchnia nie będzie pękać, odkształcać się ani ścierać. Przykładem są pierwsze nawierzchnie wykonane w tym systemie 20lat temu w Europie zachodniej, które służą ich użytkownikom do dzisiaj.

Posiadane właściwości oraz niezwykle atrakcyjny wygląd oraz możliwość indywidualizacji projektu, kamienny dywan z powodzeniem może być stosowany wewnątrz budynków mieszalnych tj.  w kuchni, łazience, hallu, sypialni, na schodach) jak i na zewnątrz np. na trasie, na terenach wokół basenu, w ogrodzie jako ścieżka, na podjazdach i schodach.

Budynki i przestrzenie komercyjne takie jak biura, recepcje, sale konferencyjne, salony wystawowe, salony spa & wellness, sklepy czy atria również decydują się coraz częściej na zastosowanie nawierzchni typu kamienny dywan z uwagi na jej rozległe walory wizualne jak i techniczne.

W podsumowaniu:

Wybierając wykończenie do naszego domu warto zastosować nowe, wkraczające w nasze życie technologie i patrzeć w dana inwestycje długoterminowo. Bo czyż układając płytki lub kostkę brukowa w ogrodzie masz pewność, iż po 15 latach wciąż będzie ona taka sama jak pierwszego dnia?

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *